Tulevaisuuden kasvun eväät -ennakointitapahtuma 4.-5.6.
Meillä on ilo kutsua sinut Tulevaisuuden kasvun eväät -ennakointitapahtumaan 4.-5.6.2026 Tampereelle.
Meillä on ilo kutsua sinut Tulevaisuuden kasvun eväät -ennakointitapahtumaan 4.-5.6.2026 Tampereelle. Tilaisuus on tarkoitettu maakuntien liitoille, Innokaupunkien kaupunkikehittäjille ja kaikille alueiden ja koko Suomen menestyksestä kiinnostuneille.
Tapahtuma on kaksipäiväinen. Voit osallistua joko molempiin päiviin tai vain toiseen.
Torstai 4.6. Perinteinen, mutta uusimuotoinen alue-ennakointiseminaari “Alueiden vahvuudet koko Suomen hyödyksi”. Seminaarissa ovat esillä muun muassa turvallisuusalan, energiatransition, murroksellisten teknologioiden sekä terveysteknologian tarjoamia tulevaisuuden mahdollisuuksia. Tilaisuuden järjestävät yhteistyössä Pirkanmaan liitto, Pohjanmaan liitto, Uudenmaan liitto, Varsinais-Suomen liitto sekä Sitra.
Perjantai 5.6. Innokaupunkien ennakointipäivä teemalla “Tulevaisuuden kaupunkikehittäminen”. Tilaisuus on samalla Innokaupunkien tämän vuoden kesätapahtuma. Tavoitteena on suunnata ajatuksia siihen, mitä kaupunkikehittämisen tulisi olla tulevalla vuosikymmenellä. Miten muuttuva toimintaympäristö voi vaikuttaa kaupunkikehittämiseen? Päivän aikana käsitellään kestävän kaupunkikehittämisen tulevaisuuden näkymiä ja tarpeita puheenvuorojen ja yhteisen työpajatyöskentelyn avulla.
Torstaina 4.6. on luvassa yhteinen iltatilaisuus kulttuuritalo Telakalla.
Huom! Ennakointitapahtumassa ei ole etäosallistumismahdollisuutta. Tapahtuman kaikki pitopaikat ovat mukavan kävelymatka päässä toisistaan ja helposti julkisilla liikennevälineillä saavutettavissa. Toivomme, että ihmiset tulevat paikan päälle kohtaamaan ja keskustelemaan tulevaisuudesta.
Alustava ohjelma (muutokset mahdollisia, täsmentyy puhujatiedoilla)
4.6. Alue-ennakointiseminaari: Alueiden vahvuudet koko Suomen hyödyksi
Paikka: Museokeskus Vapriikin auditoriossa (Alaverstaanraitti 5, Tampere).
9.00-9.30 Ilmoittautuminen ja aamukahvit
9.30-.940 Seminaarin avaus: Kasvun haaste?
9.40-10.20 Puolustus- ja turvallisuusalan tulevaisuuden mahdollisuudet, Pirkanmaan liitto
10.20-10.35 Jaloittelutauko
10.35-11.15 Kestävä energiatransitio ja ennakointi, Pohjanmaan liitto
11.15-11.45 Keskustelua aamupäivän teemoista
11.45-12.45 Lounas (omakustanteinen)
12.45-13.25 Suomesta kvanttiteknologian voimatekijä, Uudenmaan liitto
13.25-14.05 Lääkekehityksen uudet tuulet ja mahdollisuudet, Varsinais-Suomen liitto
14.05-14.30 Kahvitauko
14.30-15.00 Keskustelua iltapäivän teemoista
15.00-15.45 Keskustelu: Millaiselta elämä maistuu alueilla seuraaville sukupolville? Sitra
15.45-16.15 Seminaarin päätös
klo 18.00-19.30 Alue-ennakointiseminaarin Iltatilaisuus ja Innokaupunkien ennakointipäivän etkot Telakalla
Osoite: Tullikamarin aukio 3
5.6. Innokaupunkien ennakointipäivä: Tulevaisuuden kaupunkikehittäminen
Paikka: Technopolis Yliopistonrinne, Häggman-sali (Kalevantie 2, Tampere)
8:45-9:15 Ilmoittautuminen ja aamukahvit
9:15-9:20 Tervetuloa
9:20-10:15 EU:n kaupunkiagendan tulevaisuusnäkymät – kohti toteutusta, DG Regio
TKI-yhteistyön näkymät ja suositukset, Sitra
10:15-12:30 Ennakointityöpaja - Kaupunkien innovaatio-olosuhteiden tulevaisuus: Epävarmuuksista yhdessä pohdittuihin suuntaviivoihin
12:30-13:30 Lounas (omakustanteinen)
13:30-14:15 Kaupunkien paneelikeskustelu: Tulevaisuuden innovaatioekosysteemit – Miten ponnistamme seuraavaan kasvuloikkaan?
14:15-14:30 Päätössanat
Ilmoittaudu mukaan 15.5. mennessä.
Tulevaisuuden kasvun eväät -ennakointitapahtuma 4.-5.6. Tampereella: Webropolilla luotu ilmoittautuminen
Tampereella on paljon majoitusvaihtoehtoja, tässä esimerkkejä keskustan alueella olevista hotelleista.
Courtyard by Marriot Tampere City
Radisson Blu Grand Hotel Tammer
Lisätiedot
Jari Kolehmainen, 050 5749704, jari.kolehmainen@pirkanmaa.fi
Viestintä: Milja Mansukoski, 044 422 2008, milja.mansukoski@pirkanmaa.fi
Kuva: Tampereen kaupunki, Jousia Lappi
