Hyppää sisältöön

Hakuaikaa jatkettu: Hae Pirkanmaan liiton nuorten vaikuttajakouluun 25.10. mennessä

| Edunvalvonta, Pirkanmaan liitto

Vaikuttajakoulun tarkoituksena on innostaa ja tukea maakunnan nuoria pyrkimään yhteiskunnallisesti vastuullisiin tehtäviin. Koulutus tarjoaa katsauksen vaikuttamistyöhön yhteiskunnan eri tasoilla ja mahdollisuuden verkostoitumiseen.

Nyt on taas mahdollista hakea Pirkanmaan liiton järjestämään nuorten vaikuttajakouluun. Koulutus järjestetään tammikuusta 2027 alkaen ja kestää noin puoli vuotta. Vaikuttajakoulu on tarkoitettu 16–20-vuotiaille yhteiskunnallisesta vaikuttamisesta kiinnostuneille nuorille.

Koulutukseen otetaan noin 20 nuorta. Vaikuttajakoulu on osallistujille maksuton ja se on osa Pirkanmaan liiton vaikuttamisen toimintaa. Tapaamisia on noin kerran kuukaudessa arkisin, pääsääntöisesti klo 9–15.

Hakuaikaa on jatkettu koulujen toiveesta: Hae Pirkanmaan liiton nuorten vaikuttajakouluun 25.10. mennessä

Pääset hakulomakkeeseen tästä linkistä.

Vaikuttajakoulun tarkoituksena on innostaa ja tukea maakunnan nuoria pyrkimään yhteiskunnallisesti vastuullisiin tehtäviin. Koulutus tarjoaa katsauksen vaikuttamistyöhön yhteiskunnan eri tasoilla ja mahdollisuuden verkostoitumiseen. Syntyneet kontaktit kantavat tulevaisuuteen. Koulutuksen suorittamisesta annetaan todistus.

Osallistujilla on mahdollisuus tutustua koulutuksen aikana erilaisiin vaikuttajatahoihin, vaikuttamisen keinoihin ja tuloksiin. Koulutus toteutetaan muun muassa vierailuina. Käsiteltävinä aiheina ovat mm. päätöksenteko eduskunnassa, maakunnassa, kunnissa, järjestöissä ja Euroopan unionissa. Lisäksi tutustutaan mediaan ja elinkeinoelämään.

Kouluttajina toimivat eri alojen ammattilaiset, elinkeinoelämän edustajat, valtiollisen tason vaikuttajat sekä Pirkanmaan liiton asiantuntijat.

Lisätiedot:

  • Johdon assistentti Merja Salo

    Minuun voi olla yhteydessä maakuntajohtajan tavoittamiseen ja tapaamiseen liittyvissä asioissa. Työni on maakuntajohtajan kalenterin hallinnointia, erilaisten kokousten ja tilaisuuksien järjestämistä. Työskentelen myös kansallisen kehittämisrahoituksen AKKE ja EAKR -hankkeiden maksatustehtävissä.

Kaikki artikkelit
Created with Sketch.