Hyppää sisältöön

Millaisia kiertotaloustoimenpiteitä toteutetaan kunnissa nyt: katso webinaaritallenne

| Elinvoima ja uudistuminen, Hankkeet ja selvitykset, Pirkanmaan liitto

Kiertotaloustavoitteet eivät muutu teoiksi itsestään – KOPPI-hanke tarjoaa kunnille monia konkreettisia työkaluja ja vertaistukea.

Webinaarissamme kuultiin kuntien käytännön kokemuksia kiertotalouden edistämisestä sekä jaoimme tietoa tarjolla olevasta tuesta tavoitteiden asettamiseen ja toimenpiteiden käynnistämiseen.Tärkeitä keskustelunavauksia tarjosivat Elina Vikstedtin (TAU) esitys indikaattorityöstä sekä Simo Karetien (UML) puheenvuoro green deal -sitoumuksen hyödyistä. Näistä kummastakin aiheista kerromme lisää tässä uutiskirjeessä jäljempänä.

Päästimme osallistujat keskustelemaan ryhmissä miten kunnat perustelevat kiertotalouspanostuksensa.

Kolme teemaa nousi selvästi esiin:

  • Päättäjät vakuuttuvat parhaiten konkreettisista taloushyödyistä ja faktoista
  • Kiertotalousperustelut tehoavat parhaiten kun ne on sidottu osaksi kunnan strategiaan
  • Nykyinen ja tuleva lainsäädäntö joko pakottaa tai kannustaa kuntia kiertotaloustoimiin

Kuntien kokemuksia: Kiertotaloustavoitteet muuttuvat teoiksi, kun niitä johdetaan strategisesti, mitataan systemaattisesti ja tuetaan sparrauksella

Tilaisuudessa Pornaisten kunnanjohtaja Antti Kuusela ja kiertotalousasiantuntija Maarit Särkilahti Pirkanmaan jätehuollosta keskustelivat yhdessä Heikki Moilasen (KIPI) kanssa millaisia toimia kunnassa kannattaa miettiä ja miten päästä alkuun.

Kunnanjohtaja Kuusela aloitti Pornaisten kunnan strategian johtolauseella: Pornainen 2030 on turvallinen ja elinvoimainen, kestävästi kasvava puhtaan siirtymän kunta, jossa arki sujuu, luonto on lähellä ja yhteisö on vahva. Kunnanjohtaja korosti, että kiertatalous sisältyy tähän strategiseen tavoitteeseen. Kiertotalouden Grean deal -sitoumus on Kuuselan mielestä vauhdittanut vuoropuhelua yritysten kanssa ja viesti on myös kuultu kuntarajojen ulkopuolelle. Kuusela myös korosti mittaroinnin tärkeyttä, ilman mittareita tavoitteet jäävät roikkumaan ilmaan.

Kiertotalousasiantuntija Särkilahti Pirkanmaan Jätehuollosta näki green deal -sitoumuksen olevan hyvä tapa paketoida ja sparrata omaa toimintaa rohkeammaksi. Heillä on tarkasteltu erityisesti jätteenkäsittelyä ja kotien lajittelupalveluita. Särkilahti koki sparrauksen hyödylliseksi, sillä ulkopuolinen fasilitaattori auttaa suuntaamaan keskustelua uusille laduille. Samalla työskentelyyn saadaan selkeä rakenne ja konkreettisia toimenpiteitä keskustelun tueksi.

Katso webinaaritallenne täältä

Blogi: Sparraus auttaa kuntia viemään green dealia käytäntöön

Lisätiedot:

Kaikki artikkelit
Created with Sketch.