Hae Pirkanmaan liitosta:

Maakuntajohtaja Jussi V. Niemen kolumni 15.9.09
 

Toivottavasti valtion ensi vuoden budjetin elvyttävä vaikutus kantaa Pirkanmaalla

Hallituksen eduskunnalle antama ehdotus valtion ensi vuoden talousarvioksi korostaa painopisteinään työllisyyden ylläpitämistä ja hyvinvointiyhteiskunnan turvaamista. Talouspoliittisesti budjetti on laadittu elvyttäväksi siten, että kohdennuksia esitetään työllistäviin investointeihin ja hankintoihin.

Pirkanmaan kannalta työllisyyden ylläpitämiseen ja osaamiseen panostaminen on hyvin perusteltua. Tekesin myöntämisvaltuuksien lisääminen ja Finnveran rahoitusmahdollisuuksien parantaminen auttavat yritystoiminnan edellytysten kehittämisessä. Pirkanmaa on merkittävä puolustusteollisuusmaakunta, joten panostaminen puolustusvoimien hankintoihin vaikuttaa täällä myönteisesti.

Tämä talousarvioehdotus ei sisällä merkittäviä työllistäviä investointeja Pirkanmaalle. Tosin kuluvana vuonna hyväksytyt lisätalousarviot eli elvytyspaketit ovat aikaistaneet useita hankkeita koulurakentamisessa, vesihuoltohankkeissa ja pienissä liikennehankkeissa. Toivottavasti ensi vuoden budjetin elvyttävä vaikutus kantaa myös Pirkanmaalla.

x x x

Valtion budjettiin tulee eduskuntakäsittelyssä saada lisämäärärahoja liikenteen sujuvuuteen ja turvallisuuteen kohdentuviin toimenpiteisiin. Sekä perustienpidon rahoituksen että siihen sisältyvien teemahankerahoituksen ja alueellisten investointien rahoituksen määrärahoja tulee lisätä koko maassa ja siten myös Pirkanmaan osuutta.

Teemahankkeilla on viime vuosina tehty mittavia liikenneturvallisuutta ja liikenteen sujuvuutta parantavia toimenpiteitä pääteillä. Budjettiehdotuksessa teemahankkeet kohdistetaan tulevana vuonna satama- ja terminaalitieyhteyksiin sekä tieympäristön pohjavesisuojauksiin. Alueellisiin tieinvestointeihin, joilla on voitu toteuttaa alemmanasteisten teiden mittavampia peruskorjauksia, kohdistetaan Hämeen tiepiirille vain 400 000 euroa, millä voi toteutua vain yksi hanke koko piirin alueella. Tämä ei hyvältä näytä.

Esimerkiksi tienpidon rahoituksen ja liikennesuoritteiden vertailu vuodesta 1990 lähtien osoittaa, että indeksillä korjattu tienpidon rahoitus on nyt noin 500 miljoonaa euroa alempana tuosta ajankohdasta. Samana aikana liikennesuorite on kasvanut kymmenellä miljoonalla autokilometrillä. Liikennesuorite on Pirkanmaalla toiseksi suurin heti Uudenmaan jälkeen.

x x x

Tampereen teknillisen yliopiston säädepääoma sisältyy ehdotukseen. Yliopistojen rahoituskehyksen pitää sisältää myös Tampereen ja Jyväskylän yliopistojen yhteisen yliopistoallianssin toiminnan kehittämisen mahdollistumisen ja Tampereella eläinkokeita korvaavan kansallisen vaihtoehtomenetelmäkeskuksen rahoituksen.

Budjettiehdotus mahdollistaa Tampereella toimivan poliisiammattikorkeakoulun oppilaiden sisäänottomäärän kasvattamisen.

Ammatilliseen koulutukseen lisättävät koulutuspaikat ja oppisopimukseen panostaminen tuovat lisäkoulutusresursseja myös Pirkanmaan oppilaitoksille.

x x x

Eduskunta on nyt aloittanut valtion tulevan vuoden talousarvion puimisen omassa riihessään. Siitä alkaa koko syksyn kestävä eduskunnan osuus valtion ensi vuoden talousarvion käsittelyssä. Ja samoin alkaa myös loppukiri ensi vuoden budjettiin vaikuttamisessa Pirkanmaankin näkökulmasta.

PIRKANMAAN LIITTO Avoinna 9-15, puh. (03) 248 1111, fax (03) 2481 250, email: pirkanmaan.liitto@pirkanmaa.fi
Julkaisujärjestelmä: Mediasignal Communications